ZALOGUJ SIĘ PRZEZ ZAREJESTRUJ SIĘ
Przypomnij hasło


Kinoman

Chcesz oglądać filmy BEZ REKLAM I BEZ LIMITÓW CZASOWYCH? Zarejestruj się w serwisie, dokonaj ZAKUPU KONTA PREMIUM i ciesz się nieograniczoną możliwością oglądania tysięcy filmów i seriali online! Odtwarzacz bez limitu dostępny tylko dla użytkowników z kontem PREMIUM!

Sortuj Wszystkie

Urodziłam się pierwszego września (2017)

Często mówi się, że czyjeś życie jest gotowym scenariuszem filmowym. W przypadku Pani Anity Dolly Panek to stwierdzenie jest w pełni uzasadnione i faktycznie jest idealnym materiałem na film dokumentalny. Jej życie wpisuje się także w dramatyczną historię XX wieku i w Polski los w czasach totalitaryzmów i wojen. – Urodziłam się 1 września – tak zaczęła opowiadać historię swojego życia nasza główna bohaterka – i to właśnie ta data zdecydowała o moim losie. W sierpniu 1939 roku wraz z rodzicami wyjechała na wakacje do Francji. Mieli wracać do Polski 1 września 1939 roku! Oczywiście nie wrócili. Zaczęła się ich wojenna tułaczka. Najpierw Paryż, potem Vichy, gdzie po czerwcu 1940 roku zaczynają ścigać ich Niemcy. Następnie uciekają pociągiem przez Pireneje do Hiszpanii. Tutaj kończą się im pieniądze. Pożyczają 250 dolarów na trzy bilety od kuzynki matki Heleny Rubinstein. Dzięki temu mogli się znaleźć na ostatnim statku, który wypłynął z wojennej Europy do Brazylii. Wysiadają ze statku na nabrzeżu w Rio de Janeiro bez pieniędzy, znajomości języka w połowie 1940 roku. Zaczynają swoje życie od nowa po raz kolejny. Anita Haubenstock (nazwisko panieńskie głównej bohaterki) nie wiedziała, że zostanie w Brazylii 76 lat. Na tym jednak nie kończy się ta historia Rodzina Haubenstocków stara się zaaklimatyzować w nowej rzeczywistości. Pani Anita zdaje na studia w specjalności chemia przemysłowa tak doradził jej ojciec po doświadczeniach wojennych chciał, aby córka miała zawód, który w każdym kraju da jej pewny zarobek. Chemia okazała się tym zajęciem, który przyniósł głównej bohaterce tej historii sławę i spełnienie o jakim zapewne nawet nie myślała. W 1959 roku dostaje stypendium Instytutu Pasteuera w Paryżu, wraca do Brazylii jako naukowiec o międzynarodowych aspiracjach. Zakłada instytut, w którym w najlepszym jego czasach zatrudnia ponad trzydziestu pracowników. Publikuje w najbardziej prestiżowych pismach naukowych na świecie. W sumie ma na swoim koncie ponad 170 tekstów poświęconych biochemii. W 1988 roku wykazała w sposób jednoznaczny, że endogenna trehaloza (rodzaj cukru) chroni komórki przed uszkodzeniem spowodowanym zamarznięciem. Jej odkrycia są stosowane w medycynie na całym świecie. W roku 2006 jej wnuk postanowił, że chciałby studiować w Polsce a na dodatek w mieście skąd pochodzi jego babcia w Krakowie. Nie znał jednak języka polskiego. Pani Anita postanowiła mu pomóc w aklimatyzacji w nieznanym kraju. I tak po 77 latach Anita Dolly Panek wróciła do miejsca swojego urodzenia. Wynajęła mieszkanie w Krakowie, niedaleko swojej rodzinnej kamienicy, z której 77 lat wcześniej wyjechała na wakacje z rodzicami.
Kategoria: Filmy » Dokumentalne | Wersja: Lektor | Jakość: Wysoka

Błękitna planeta II: Wielki Błękit / The Blue Planet II: Big Blue (2017)

Weź głęboki oddech ... David Attenborough przedstawia nową, serię nadzwyczajnego życia pod tafla wody.
Kategoria: Filmy » Dokumentalne | Wersja: Lektor | Jakość: Wysoka

Krwawe lata Nowego Jorku: Gwałciciel z Williamsbridge / Street Justice: The Bronx (2017)

Detektyw nowojorskiej policji, Ralph Friedman, przedstawia fascynujące i trzymające w napięciu sprawy kryminalne, którymi się zajmował.
Kategoria: Filmy » Dokumentalne | Wersja: Lektor | Jakość: Wysoka

Rumble. Jak Indianie zatrzęśli światem muzyki / Rumble. The Indians Who Rocked the World (2017)

Film to zaginiony rozdział amerykańskiej muzyki popularnej – historia ogromnego a dotąd nieznanej roli, jaki dla jej rozwoju odegrali rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej. Sam tytuł filmu pochodzi od kultowych akordów utworu Linka Wraya z 1958 roku, który dla wielu rockmenów stał się kamieniem milowym rozwoju tego gatunku. I o ile każdy z nas je zna, niewielu kojarzy, że Wray był Indianinem z plemienia Szaunisów. Takich historii jest więcej.
Film przedstawia 10 portretów znaczących artystów wywodzących się ze społeczności Indian, poczynając od ojca gatunku blues Delty Charleya Pattona przez królową swingu Mildred Bailey, legendy rocka: Jimiego Hendrixa i Jesse’ego Ed Davisa po Taboo, członka popowego Black Eyed Peas.
Kategoria: Filmy » Dokumentalne | Wersja: Lektor | Jakość: Wysoka

Błękitna planeta II: Rafa Koralowa / The Blue Planet II: Coral Reefs (2017)

Błękitna planeta jest pierwszą serią we wszechstronny sposób przedstawiającą historię naturalną oceanów.
Nadzwyczajne zdjęcia odsłaniają najgłębiej skrywane, te najbardziej przerażające i te najcudowniejsze sekrety mórz i oceanów. Wkroczcie do świata, którego piękno zapiera dech, poznajcie nowe stworzenia, odwiedźcie nieznane środowisko i bądźcie świadkami nigdy wcześniej nie sfilmowanych walk o przetrwanie...
Kategoria: Filmy » Dokumentalne | Wersja: Lektor | Jakość: Wysoka

Instynkt Zabójcy: Wielkie koty (2017)

Dokument ukazuje duże koty, które instynktownie są zabójcami.

Kategoria: Filmy » Dokumentalne | Wersja: Lektor | Jakość: Wysoka

Przyczyny Zdrad: Niewierność (2017)

Wiele par rozpadło się z powodu jednego „skoku w bok”. Dla innych zdrada stała się momentem zwrotnym, który pozwolił zrozumieć, jak wiele dla siebie znaczą, dla innych oczywistym było posiadanie kilku partnerów cały czas...
Kategoria: Filmy » Dokumentalne | Wersja: Lektor | Jakość: Wysoka

Pobić rekord / Breaking 2 (2017)

Program śledzi przygotowania trzech uznanych lekkoatletów, Eliuda Kipchoge, Lelisa Desisa i Zersenaya Tadese, do pokonania trasy maratonu w czasie poniżej dwóch godzin.
Kategoria: Filmy » Dokumentalne | Wersja: Lektor | Jakość: Wysoka

Krwawe lata Nowego Jorku: Pocisk z moim imieniem / Street Justice: The Bronx (2017)

Detektyw nowojorskiej policji, Ralph Friedman, przedstawia sprawy kryminalne, którymi zajmował się jako policjant.
Kategoria: Filmy » Dokumentalne | Wersja: Lektor | Jakość: Wysoka

Niewygodna Prawda 2 / An Inconvenient Sequel Truth To Power (2017)

Druga część obsypanego nagrodami filmu „Niewygodna prawda” (trzeci najbardziej dochodowy film dokumentalny w historii). Rzecz dotyczy zmian klimatycznych, ze szczególnym uwzględnieniem globalnego ocieplenia. Sequel pokazuje dalsze działania Ala Gore’a, byłego wiceprezydenta USA, na rzecz stworzenia lepszych warunków do życia na Ziemi.
Kategoria: Filmy » Dokumentalne | Wersja: Lektor | Jakość: Wysoka

George Michael: Freedom (2017)

Film skupia się na kluczowych momentach w karierze wokalisty, a przede wszystkim na okresie premiery bestsellerowego albumu „Listen Without Prejudice Vol. 1” (wydanym we wrześniu 1990). Artysta pełni w dokumencie rolę narratora. Pracował nad filmem aż do grudnia 2016 i jest to jego ostatnie dzieło w dorobku.
Kategoria: Filmy » Dokumentalne | Wersja: Napisy | Jakość: Wysoka

Strażnicy rekinów: Klątwa Mai / Shark Wranglers: The Curse of Maya (2017)

Członkowie załogi znakującej żarłacze białe tropią te groźne ryby w wodach w pobliżu Mossel Bay w Republice Południowej Afryki. Podejmują niebezpieczne wyzwanie - usiłują założyć nadajnik trzymetrowej samicy rekina ludojada...
Kategoria: Filmy » Dokumentalne | Wersja: Lektor | Jakość: Wysoka

Francuz, który zaprojektował Amerykę / Citizen Loewy - How a Frenchman Designed the American Dream (2017)

Dokument opowiadający o Raymondzie Loewym, jednym z najważniejszych projektantów w XX wieku, nazywanym ojcem współczesnego designu.
Kategoria: Filmy » Dokumentalne | Wersja: Lektor | Jakość: Wysoka

Czy twój pies jest geniuszem? / Is Your Dog a Genius: Best in Show (2017)

W programie zostaje pokazane starcie niezwykle inteligentnych psów. Widzowie otrzymają też testy, które przeprowadzą w domu na swoich czworonogach.
Kategoria: Filmy » Dokumentalne | Wersja: Lektor | Jakość: Wysoka
Powrót Następna